Merhaba, hala wasdzone forumuna kayıt olmadın mı? Kayıt ol  

Casper Laptopa RX 570 Bağlamak

Reklam/Sponsor

Information  (En son düzenleme: 03-03-2019, Saat: 02:07 Skylue.)

Merhaba Arkadaşlar,

4 Senelik ölmek üzere olan casper :d laptopumu bir yaşam destek ünitesine bağlama kararı almıştım, External GPU yani harici ekran kartı bağlama olayının kolaylığı ve çalışma olasılığı biraz şansa bağlı olduğu için tırsmıştım ama kumara girdik bi kere.

Laptopun aynısı olupta denemek isteyenler için özelliklerini yazıyorum

CASPER CN-VSM4210XA
i5 4210M, 6GB Ram, 940M
C15B.702 Anakart

Sistemi kurabilmek için 4 iteme ihtiyacımız var, EXP GDC (Ekran Kartını takacağımız dock) + PSU (Güç Kaynağı) + Harici Ekran + Ekran Kartı.

Uyumlu olur mu olmaz mı biraz şans işi ve laptopunuzun modeline anakartının ne olduğuna vs. bağlı

Bu anakartta PCI Express slotu mevcuttu o yüzden hemen Aliexpressten bi exp gdc aldım. 15 günde elime ulaştı. EXP GDC Dediğim Şu
[Resim: sku_404635_1.jpg]

*HDMI girişinin hemen yanında dikdörtgen bir boşluk var, resimde gördüğünüz gibi. Orada 75 ve 155 yazan bir switch düğmesi var iğne ile onu 155e getirdim. Anladığım kadarıyla bilgisayarı açtıktan sonra BIOSun kafasının karışmaması içinmiş.
*Siyah pci-e girişini anakarttaki pci express slotuna taktım genelde küçük bir wireless kartı takılı oluyor burada. Diğer taraftaki hdmi girişini exp gdcye taktım.
*Fotoğraftaki güç kablosuna (4 ve 20 pin olan yerlere) PSU daki sarı siyah kablolu olan 4pin ve anakarta takılan 20pin kablolarını bağladım ve 6 pin çıkışını EXP GDCnin 6pin girişine taktım.

[Resim: sapphire-rx-570-pulse-11266-04-20g-256-b...4-gb-z.jpg]

*Ekran kartı olarak bunu kullandım alt/üst modellerini kullanmak size kalmış biraz daha biriktirip bi 580 almak vardı mesela ama bekleyemedim
*Ekran kartını EXP GDC ye taktım ve PSUnun 8 pinlik kablosunu üstten ekran kartına taktım. PSUnuzda 8 pinli kablo yoksa 6 pin to 8 pin çevirici kablo alabilirsiniz.

Güç kaynağını denemelik 300W dandik bişey aldım ancak denemek için, imkanım olunca değiştireceğim çünkü güç yetersiz kalabiliyor ağır oyunlarda. 80+ Sertifikalı olanlarını tercih edin ve RX 570 ise kartınız en az 400W olmalı bence PSU nuz. AMDnin kartları çok aç Sad

Monitör 2.el 70 liralık bi 1280x1080 bile alsanız yeter, ben Freesync li 27inch bir ekran ayarladım kendime.

Herşeyi bağladıktan sonra PSU nun güç düğmesini kapattım ve laptopu açtımü 940m ekran kartının driverlarını sildim sadece ve aygıt yöneticisinden ekran kartını devre dışı bıraktım. Bilgisayarı kapadım, PSU nün güç düğmesini açtım. Bilgisayar açıldı, harici monitöre görüntü geldi. Yani sonuç başarılı oldu. Birkaç benchmark testi yaptım Furmarkta 3850 skor verdi. Daha detaylısını sonra yapacağım PSUyu değiştirince, konu ilgi görürse editleyip daha iyi anlatmaya çalışırım. Performansı çok hoşuma gitti açıkcası, GTA5 te deneme şansım oldu yüksek ayar 1080pde kartın normal masaüstünde verdiği fpsten biraz düşük fps veriyor ama değdi. Denemek isteyen olur diye yazmak istedim çünkü bütçe dostu efsana bişey bence bu olay ve forumlarda bu model ile deneyeni görmedim belki aynı laptop ya da anakartı olan vardır ve ilgisini çeker.

Edit: Yaklaşık %40 Performans kaybı mevcut şuanki berbat PSU ile, ancak nvdia 940m i en az 3e katlıyor. Tüm testleri yaptıktan sonra konuyu düzenleyeceğim.
Açıkcası bu performans kaybı benim için sıkıntı değil, CPU için Ryzen 3000 serisi çıkana kadar beni gayet iyi idare eder ve bende o sisteme RX 570 eklerim. F/P açısından başka arkadaşlarımızı üzebilir ama Sad

[Resim: 20190302_231551.jpg]
Alıntı

(En son düzenleme: 03-03-2019, Saat: 19:19 4pro bey.)

Mantıklı ve gayet kullanışlı bunu denemiştim ancak dış görünüş açısından sıkıntı vermişti bende iptal etmiştim taki ASUS XG STATİON çıkana kadar bu sistemi düşün kasa şeklinde gayet kullanışlı. MAC PROLARDA BİLE İİE YARIYOR
Alıntı

Mahmut bey ölmemişsin oley be güzel yararlı konu +rep
Alıntı

ASUS XG STATION sadece istasyonun kendisi sanırım ve daha pahalıya mal oluyor Sad Verim açısından daha iyidir tabiki thunderbolt 3 girişi vs. olduğu için ama ben bu sistemi 1000 tlye bile kurmadım 2. el ayarladım, F/P yani :d PSU Modüler olsa kendin bile kutu yaparsın görüntü açısından sıkıntı yaratmasın diye... Hatta belki denerim koyarım ilerde el yapımı fakir station.

Ayberkcim tam anlamıyla ölümden dönmüştüm bu sene saolasın canım kardeşim
Alıntı

OOO Mahmut reis ve ilerde bana yararlı olabilcek bir konu. +rep Smile
Alıntı

yararlı bi konu +rep
Alıntı

Alıntı

Alıntı

Alıntı

Hocam aynı işlem için bana yardımcı olur musun hala buralardaysan
Alıntı

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar):