Merhaba, hala wasdzone forumuna kayıt olmadın mı? Kayıt ol  


CS:GO Overwatch Nedir ?

Reklam/Sponsor


#1

Overwatch; CS: GO topluluğunun deneyimli ve nitelikli üyelerinin (araştırmacılar), topluluğu belirli bir düzene sokmak için gelen raporları inceleyip, gerektiğinde geçici ceza verebilmesine yarayan bir düzenleme sistemidir.

Oyunun ana menüsünde, araştırmacılara Overwatch isimli bir buton sunulur. Bu butonun gözükmesi, karara varılması beklenen bir rapor olduğunun göstergesidir. Araştırmacı bu butona tıklayarak rapora konu olan olayın yaklaşık on dakikasını izleyebilir ve ardından bir karar varabilir. Eğer bir suç tespit edilirsen, araştırmacı geçici ban hakkını kullanıp kullanıcıyı cezalandırabilir. Cezanın süresi ise işlenen suçun ağırlığına göre değişmektedir.

Araştırmacılar nasıl seçilir?

Araştırmacı seçimi, kullanıcıların CS: GO aktivitelerine (rekabetçi zaferler, hesabın yaşı, oynanan saat sayısı vs.) göre yapılır ve kullanıcı önceden araştırmacı görevinde bulunmuşsa, bu süre içinde aldığı puanlar da (araştırmacılar, verdikleri kararların doğruluğuna göre puan alır) göz önüne alınır. Aktif bir çizgi gösteren ve araştırmacı puanı yüksek topluluk kullanıcıları, çok daha fazla Overwatch dosyasına bakabilir.

Araştırmacılara sunulan kanıtlar

Raporları inceleyen araştırmacılara, şüpheli oyuncunun sekiz turluk oynanış kaydı izlettirilir. Bu kayıtta hakkında karar varılacak olan oyuncunun adı sadece "şüpheli" olarak gösterilir ve o oyundaki diğer oyuncuların adı görünmez. Araştırmacılara verilen kayıtta chat ve ses kayıtları bulunmaz. Araştırmacıların sadece oyun kaydını izleyerek karara varması beklenir.

Oyuncular nasıl Overwatch rapor sistemine düşer?

Overwatch sistemi, diğer oyuncular tarafından raporlanma oranı, benzer oyuncuları aşan kullanıcıların kayıtlarını barındırır. Bu kullanıcılar birden rapor sisteminde belirebilir veya raporları birikebilir. Ayrıca daha önceden Overwatch araştırmacıları tarafından incelenip suçsuz bulunan bazı kullanıcılar, test raporlarında kullanılabilir. Bu test raporları tamamen rastgele olup, bu raporlarda verilen kararlar uygulamaya sokulmaz. 

Suçlamalar ve cezalar nelerdir?

Overwatch sisteminde 4 farklı suçlama vardır. Her bir suçlamanın sonucunda araştırmacıya iki seçenek sunulur. Eğer bir suç tespit edilememişse "yetersiz delil", suç tespit edildiyse de "şüphesiz suç delili" seçeneği işaretlenir. Bir araştırmacı dilerse raporu sonradan incelemek üzere erteleyebilir.

Raporun sonunda neler olur? 

Her suçlama için eğer sistem araştırmacıların toplu kararlarını karşı konulmaz bir sonuca bağdaştırırsa, rapor kapanacak ve verilen karar işleme sokulacaktır. Eğer rapordaki deliller yetersiz bulunmuşsa veya herhangi bir karara varılamıyor ise rapor işlemden çıkarılacaktır.

Herhangi bir araştırmacının kararı, bir diğerinden üstün olabilir mi?

Evet, daha yüksek puanlı bir araştırmacının kararı, daha düşük puanlı olana göre sonuca daha fazla etki edecektir.

Araştırmacılar nasıl değerlendirilir?

Bir araştırmacının puanı, incelediği ve değerlendirdiği raporların doğruluğunu temsil eder. Aynı rapor için çoğunluğun verdiği bir kararı veren araştırmacı pozitif puan alırken, azınlığın verdiği bir kararı veren araştırmacı negatif puan alır. Puanlamadaki değişiklikler, araştırmacıların çoğunluğu aynı kararı verdiğinde daha fazla, farklı kararlar verildiğinde daha azdır.

Overwatch Beta sürümünde neler oluyor?

Beta sürecinde araştırmacılara daha az rapor verilir ve bu raporlarda verilen kararlar işleme sokulmadan önce kontrolden geçer. Bu test süreci içinde sistem, doğruluk ve güvenilirlik doğrultusunda ayarlanacak ve belirli bir süre sonra tamamen topluluk üyelerinin kontrolüne bırakılacaktır.
Cevapla

#2

İnsanları sistemde gibi göstererek onları aslında alaya almak ama işin gerisinde başı boş bir ortam bırakmak diyelim biz ona Wink
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
18-06-2018, Saat: 23:57
Son Yorum: USUYORUM
14-05-2017, Saat: 11:57
Son Yorum: KitzeroKonuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi