Merhaba, hala wasdzone forumuna kayıt olmadın mı? Kayıt ol  


CS GO: RÜTBE/RANK SİSTEMİ (Gelişemeyenler İçeri)

Reklam/Sponsor


#1
Star  (Son Düzenleme: 02-11-2016, Saat: 23:00, Düzenleyen: PrinceofKnights.)

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda CS:GO oyununda rütbe/rank sistemi nedir? Rütbe neye göre belirlenir ? Rütbe atlamak için ne yapmak gerekiyor ? Bunları açıklayacağız.  Gelin sırayla başlayalım;

1) Rütbe/Rank Sistemi Nedir?

[img=416x0]http://www.ggmyfriend.com/wp-content/uploads/2016/05/cs-go-rank.jpg[/img]

Rütbe/Rank sistemi arkadaşlar CS GO oyununda sizin yetenek skalanızı gösteren bir değerdir.Oyuna başladığımızda ve rekabetçi modda oyun oynayabilmek için gereken 3lwl’i aştıktan sonra girdiğiniz ilk 10 Rekabetçi maç ile sistem sizin ne kadar iyi oynadığınızı belirlemeye çalışır. Her iki maçta bir olmak üzere 24 saatlik bir değerlendirmeye alınırsınız ve bunun sonucunda daha yetenek grubunuza yakın rütbedeki gruplarla eşleştirilerek ortalama yeteneğiniz ölçülür. Toplamda 4 kez 24 saatlik bekleme süresi vardır. İlk 10 maç tamamlandıktan sonra sistem başarılı olduğunuz son grubun rank seviyesinde size rütbe verir. Ve verilen bu rütbe ile oynamaya başlarsınız arkadaşlar. Ancak bu rütbe sabit değildir. Yani ilk 10 maç sonucunda Kalaş(mg) rütbesinde başladınız, bundan sonraki bütün maçlarda bu rütbe korunmaz. Kötü oynarsanız, girdiğiniz her oyunu kaybederseniz. Gümüş(silver) seviyesine kadar düşersiniz. Ya da iyi oynarsanız -ki ne kadar iyi oynadığınıza bağlı olarak- Global Elite rütbesine kadar çıkarsınız.

cs-go-rank.jpg

 

2) Rütbe Neye Göre Belirlenir ?


Öncelikle arkadaşlar şunu belirtelim henüz bu konuda şuana kadar yapılmış hiçbir resmi açıklama yok. Hala gizemini koruyor diyebiliriz. Ancak yetkili bir kişinin gamespota yaptığı açıklama her rütbe arasında belli puanlar olduğunu ve kişi yeterli puana ulaştığında bir sonraki rütbeye geçtiğini belirtmiş. Peki bu puanlamaya neler etki ediyor ? Bilindiği kadarıyla puanlamaya etki eden 5 unsur var. Bunlar;

  1. Kill sayısı

  2. EDO sayısı

  3. Skor sayısı

  4. İsabet oranı

  5. Karşı takımdakilerin rütbesi
Arkadaşlar yukarıda saydığımız ilk 4 unsur size belli puanlar getiriyor. 5. unsur ise topladığınız bu puana etki eden bir katsayı işlevi görüyor. Mesela karşınızda sizden 2 3 rütbe yüksek kişiler varsa x kadar puan geleceğine 2x puan kazanıyorsunuz ve bir sonraki rütbe için gereken puanı topladığınızda rütbe atlıyorsunuz.

Şimdi kafanızda şöyle bir soru olacaktır. O kadar oyun kazanıyorum ancak 2 oyun kaybedince neden hemen rütbe düşüyorum ?

Bu olaya ilişkin bizim şöyle bir teorimiz var;

Her oyunda, oyuncunun ulaşması gereken bir taban puan değeri olduğunu düşünüyoruz. Eğer bu taban puan değerini geçerseniz bu size + puan olarak yazılıyor. Ve art arda yüksek skorlarda oyun kazanırsanız rütbe atlıyorsunuz. ( Aranızda bir çok kişi bunu farketmiştir. Yeni bir rütbeye çıktığınızda art arda çok skorlarda eller aldıysanız bir süre sonra yeni rütbe alıyorsunuz) Eğer altında kalırsanız – puan değeri olarak yazılıyor. ( Tahminimize göre bu – puan değeri eklenen değere oranla daha fazla, sizde tecrübe etmişsinizdir dünya kadar maç kazandığınız halde bir kaç oyun kaybettiğiniz için rütbe alamıyorsunuz hatta rütbe düşüyorsunuz).

Evet arkadaşlar bizim CS:GO’nun rank sistemine ilişkin teorimiz bu yönde, eğer daha iyi bir görüşünüz varsa yorum yaparak hem bizimle hemde diğer arkadaşlarla paylaşabilirsiniz.

Ve arkadaşlar yazımızın son kısmına geliyoruz;

 

3) Rütbe Atlamak İçin Ne Yapmalıyız ?


Evet yazımızın en önemli kısmına geldik arkadaşlar. Rütbe atlamak için ne yapmalıyız? Öncelikle kendimizi geliştirmeliyiz arkadaşlar, gerekirse takımı taşıyacak kadar çünkü bir iki oyun kaybetmek bile puanınızda büyük eksilmelere neden oluyor. Peki kendimizi her yönden nasıl geliştirmeliyiz ? Bunu aşağıda maddeler halinde açıkladık arkadaşlar.


     I) Sağlam bir aim’e ve reflekse sahip olmanız gerekir. 


Peki aim’imizi nasıl geliştireceğiz ? Bu konuda bir çok sayıda atölye mapleri mevcut arkadaşlar. Bu maplerde botlarla oynayarak her gün ortalama 300 – 500 civarı bot öldürün. Bir süre sonra kendinizde fark edeceksiniz refleksleriniz hızlanmaya başlayacak, adamları daha rahat takip edebilecek ve daha rahat spray’ler ve headshot’lar atabileceksiniz. Aşağıda bu konuda en çok işinize yarayacak atölye maplerini paylaştık;

Atölye Aim 1: Trainig_aim_csgo2
Atölye Aim 2: Fast Aim/Reflex Training Map
Atölye Aim 3: Training:Bot Aim v4B


Arkadaşlar yukarıda aim’inizi geliştirmenize yarayacak 3 adet atölye mapı paylaştık. Bunların dışında da binlerce map daha var arkadaşlar. İsteğinizi kullanabilirsiniz. Ancak yukarıda vermiş olduklarımız daha işlevseldir.


      II) Düzenli spray atabilmeniz gerekiyor. İsabet oranı önemli. Hem puan olarak hemde daha rahat kill almak için her silahın sprayini az çok öğrenmeniz gerekiyor arkadaşlar. Aşağıda vermiş olduğum atölye map’ini indirerek hangi silahla nasıl spray atmanız gerektiğine bakabilirsiniz.


Atölye Spray: Recoil Master


      III) Her map için ayrı ayrı Smoke ve Flash taktiklerini öğrenmeniz gerekiyor.


Bu konuya ilişkin atölyeler var ancak atölyede çalışmak yerine youtube de bu konuda detaylı anlatım içeren binlerce video var. Bu videoları izleyerek ve oyunda deneyerek öğrenebilirsiniz.


6.gif
[img=729x0]http://www.ggmyfriend.com/wp-content/uploads/2016/05/6.gif[/img]

      IV) Atölye maplerinde ve ölüm maçlarında uzun süre takılın ve hem yeteneklerinizi geliştirmeye devam edin hemde size en uygun sensitivity ayarını belirleyin (Bu linke tıklayarak profesyonel oyuncuların dpi ve sensivity ayarlarını öğrenebilirsiniz.)


      V) Maplere özel takım taktiklerini, hangi mapte nereye nasıl rush atacağınızı öğrenin.


Bu konu hakkında yine youtubede binlerce video var arkadaşlar. Bir plant’e takım olarak nasıl gireceğinizi ve nasıl bomba koruyacağınızı detaylı bir şekilde anlatıyor. Ayrıca twitchte profesyonel oyuncuları ve turnuva maçlarını izlereyek, takım taktikleri, rush taktikleri, flash ve smoke taktikleri, boost taktikleri ve daha bir çok şey hakkında kendinize bilgi edinin.
   

      VI) Kendi takımınızı kurun.


Bir diğer önemli husus ise arkadaşlar oynadıkça takımınızda yada karşı takımda güzel oynayan – çok kill alan değil – mantıklı bir şekilde oynayan spray atmayı, aim almayı bilen takım oyununa sıcak insanları ekleyin ve sürekli bu kişiler ile oynayın. Aksi halde rastgele gelen bir çok kişi başınıza türlü türlü dert açabilir. Oynadığınız rütbeye denk olmayabilir, afk kalabilir, rus olabilir, oyunu trolleyebilir… Bu uzar gider o yüzden kendi takımınızı kuruyoruz ve rütbe kasmaya başlıyoruz arkadaşlar.
Evet arkadaşlar bu yazımızın sonuna geldik. Kendi bilgilerimiz ve araştırmalarımız çevresinde hazırladığımız bu yazı sizin için yararlı olmuştur diye umuyoruz. Eğer merak ettiğiniz yada kafanıza takılan bir şey varsa yorumlar kısmından bize ulaşabilirsiniz. Herkese iyi oyunlar.

not:resimler neden buga girdi anlamadım.
Cevapla

#2

Güzel Çalışma Helal Olsun
Cevapla

#3

Helal sana ferdi adam üşenmemiş yazmış bize sadece okumak kalmış
Cevapla

#4

Bu kadar uzun yazmaya üşenmedinmi ferdi Big Grin 
Cevapla

#5

Bi +rep yeter saolun Big Grin
Cevapla

#6

Konu uygun yere taşınmış. Teşekkürler
Cevapla

#7

Okadar uzun yazmaya üşenmemiş ... ama ben okuymaya üşendim ve okumadımBig Grin Sad
Cevapla

#8
(Son Düzenleme: 05-09-2017, Saat: 02:49, Düzenleyen: promobaplayer.)

(03-11-2016, Saat: 09:39)BigThunder Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Helal sana ferdi adam üşenmemiş yazmış bize sadece okumak kalmış

Ne güzelde yazmıs hemde iki iki harf ile Big Grin C and V Big Grin  bi göz at şuraya 

O bi yana elo puanı muhabbeti var bu ara onu bilen var mı  buna benziyo o da ?
Cevapla
Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi