Merhaba, hala wasdzone forumuna kayıt olmadın mı? Kayıt ol  


LoL takımları sezon arasında ne yapıyor?

Reklam/Sponsor


#1

Sezon Mahmurluğu

LoL takımları sezon arasını nasıl değerlendiriyor? Kaan Kural yazdı.

League of Legends malumunuz sezon arasında. Tüm yıl boyunca Dünya Şampiyonası'na hazırlanan takım ve oyuncular Kasım ayında haklı olarak biraz dinlenmeye çekiliyor. Ancak bu, maçların bittiği anlamına gelmiyor elbette. Kore'de Kespa Kupası, Çin'de Demacia Kupası yarı final ve finalleri, ABD'de Oakland'da iseIntel Extreme Masters turnuvaları oynandı geçtiğimiz hafta içinde.


Yeni yamalar üzerinde çalışılmamış
Öncelikle üç turnuvada da kalite düzeyinin hayli düşük olduğunu söylemek gerekli. Elbette anlaşılabilir bir durum. Tüm odağı Dünya Şampiyonası üzerine olan takımların bu turnuvalara aynı konsantrasyon ve çalışma disiplini ile gelmesini kimse beklemiyordu. Ayrıca 6.18'e odaklanan, onun üzerine çalışan tüm takımlar 6.19, 6.20 ve 6.21 yamalarındaki değişiklikler her ne kadar çok büyük olmasa da pek üzerinde çalışılmamış göründü. Mesela ciddi anlamda güçlenen Ivern'ı hiç görmedik. Veya bir dengeleme daha görmesine karşın var olan stratejilerin temelinde yer alan Ashe halen revaçtaydı. Özetle 6.18 idmanlarıyla 6.21 yamasında oynadı pek çok takım.


Takımların yıldızları da sezon mahmuru 

Bu turnuvaların sonuçlarından büyük çıkarımlar yapmak hiç ama hiç doğru değil. Ancak bize gelecek sezon ve LoL profesyonel arenasının durumu ile ilgili başka ipuçları verdi. Öncelikle teknik hazırlık ve bireysel çalışma her alanda başarının ön şartı belki ama LoL için bunun birkaç kat daha önemli olduğunu gördük. En üst seviyede bile olsalar, kısa süreli bir mola ve rahatlama bile bir değil birkaç basamak geriletiyor takımları. Kore'nin neden açık farkla dünya lideri olduğunu burada bir kez daha pekiştirdik. Düzenli ve aşırı yoğun çalışmanın sonucunu alıyorlar. Yoksa oyunu hackledikleri yok. Çalışmadıkları daha doğrusu kendilerini adamadıkları zaman onlar da diğer fanilerden farklı değiller. Ancak bu zaten yeni bir bilgi değil. Sadece bilginin yeniden teyidi. Dünya Şampiyonu SKT, Kespa Kupası'nda veya ABD ŞampiyonuTSM, IEM Oakland'da elenirken bunu daha net gördük. Takımların yıldızları Faker ve Bjergsen bile sezon mahmurluğunun etkisinde gibiydiler.


Yeni şeyler de öğrendik...

Ancak bazı yeni şeyler de öğrendik. Öncelikle devamlılığın önemini. Geçen sezonki kadrosunun tamamını koruyan Unicorns of Love favori olmadığı, hatta TSMLongzhu ve Flash Wolves'un ardından 4. gösterildiği turnuvada şampiyonluğa ulaştı. Dünya Şampiyonası'na katılmamak onları daha taze ve daha güncel yamaya odaklı tutmuş elbette. Ancak diğer taraftan geçen sezon içinde büyük gelişim gösteren Exileh ve Veritas'ın çıkışlarını sürdürdüğü, Vizicsacsi'nin ise artık dünyanın sayılı üst koridorlarından biri olduğunun altını çizdi Oakland. Hele hele finalin 5. maçında şu anda felaket durumda olan Kalista seçip, kendi stratejileri üzerinden oynama ısrarları ve bunu şampiyonluğa dönüştürecek kararlılıkları takımın artık gelişme sürecini tamamlayıp başka bir özgüven seviyesinde olduğunu gösteriyor. Geçen sezon başında çok eleştirilen Exileh'in yıl içindeki gelişiminden bahsetmiştik. Oakland'da Bjergsen ve Maple gibi süperstar iki orta koridora karşı geri adım atmaması da geldiği seviyeyi bir kez daha belgeledi. Bu sezon Unicorns EULCS'de kesinlikle iddialı olacak.

Mucize beklentisi 
Kespa Kupası'nda ise bir kez daha Ever mucizesi bekledik. Malum geçen yıl Kore 2. Ligi temcilcisi Ever SKT dahil tüm devleri geçip şampiyon olmuştu. Bu sene de çeyrek finalde Dünya Şampiyonası finalisti Samsung'u devirerek girdiler turnuvaya. Ancak bu defa yarı finalde Kongdoo Monster'a elendiler. İşin ironik tarafı Ever artık bir 1. Lig takımı ve Kongdoo 2. Lig'den geliyor. Ancak aynı Kongdoo finalde geçen sezonki Ever mucizesini tekrarlayamadı. Çünkü yarı finalde SKT'yi deviren Roxkupaya uzandı.

Peanut gerçeği

Rox Tigers da Dünya Şampiyonası mahmuru. Özellikle takımın yıldızları Smeb ve Gorilla'da bu çok net görüldü. Ancak Peanut kariyerinin zirve döneminde. Genç yıldız dünyanın en iyi ormancısı unvanı için en büyük aday konumunda. Ve bu yeri de sevmiş göründü. Tek başına maç taşımak artık LoL dünyasında imkansız. Ama Peanut buna ne kadar yaklaşılabilirse o kadar yaklaştı Kespa'da. Ve şu anda o unvanı gerçekten hak ediyor. Ancak Kespa'da Rox adına asıl dikkat çeken orta koridorda Cry'ın performansı oldu. Kuro'nun yedeği olarak Dünya Şampiyonası'nda oynamayan Cry, Kespa'da tüm maçlarda yer aldı ve bu sezon ilk beşte Kuro'nun yerini almaya fazlasıyla hazır olduğunu gösterdi. Rox adına belki de en zayıf pozisyon olarak gösterilen orta koridorda Cry'ın bu performansı sürerse gelecek sezon için daha da güçlü bir Rox izleyebiliriz. Gerçi Peanut böyle oynadıkça zaten izleyeceğiz muhtemelen.

Sorular, sorular
160 bin dolar ödüllü Demacia Kupası ise teknik olarak sezon arasının en değerli organizasyonu. Ve elbette Çin'de her şeyi silip süpüren EDG burada da şampiyonluğa ulaştı. Yarı finalde RNG'yi 3-1, finalde ise IMAY'i 3-0 geçerek kendileri ile birlikte Dünya Şampiyonası'na gelen Çin'in en güçlü diğer iki takımını bir kez daha çok rahat geçerek yerel rekabette 1 numara olduklarını gösterdiler. Takıma geldiği günden beri sürekli başarıya taşıyan nişancı Deft bir kez daha galibiyetin mimarıydı. Ancak IMAY'le oynanan final EDG ile son maçı oldu aynı zamanda. Deft nereye gidecek? EDG ne yapacak? Sezon arasının en büyük soruları bunlar.
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Relre İşini İyi Yapıyor Mu? konuyu başlatan Mind
11 Cevap - 4,626 Okunma
03-03-2018, Saat: 18:17
Son Yorum: Janti GilletteKonuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi