Merhaba, hala wasdzone forumuna kayıt olmadın mı? Kayıt ol  

Oyun Kategorileri

Reklam/Sponsor

(En son düzenleme: 29-01-2018, Saat: 09:52 HowTash.)

Başlıktanda Anlaşıldığı Gibi Bir Oyunun Kategorisinin Nasıl Bulunduğu Biri Açıklıyabilirmi Öğreniğin RPG,Simulator Gibi Kategorileri Neye Dayanarak Anlıyoruz Biri Açıklarsa Sevinirim. İyi Oyunlar Smile

Dip Not: Neye Dayanarak Anlıyoruzdan Kastım Aksiyon Oyununa Aksiyon Mu Diyoruz Veya Başka Bir Kategoriyemi Giriyor, Giriyorsa Kategorinin İsmini Yazarsın Heralde Smile
Alıntı

Genelde bu "Genre"leri oyunu yapan stüdyo belirliyor ve sunuyor. Örneğin "Activision-Blizzard" Call of Duty çıkartırken Action-Shooter FPS olarak çıkartıyor. Genre dedikleri kategorilerin olayı şöyle, çok belli başlı kategoriler var. Action, RPG, Strateji, Advanture(macera). Bunların üzerinden yürünüyor genelde. Çok fazla kategori var. Fallout Post-Apocalyptic RPG olarak geçiyor. "Post apocalyptic" oyunun teması iken "RPG" oyunun yerleştiği kategori oluyor Big Grin Action FPS Shooter olması veya Action Advanture olması oyunu tamamen değiştirir. 3 Aynı kategoride (FPS Shooter) oyun Call of Duty ve CS:GO çok benzerken Battlefield da aynı kategoride olmasına rağmen tamamen farklı yapıda oyunlar aslında. Aynı şekilde oynamak, incelemek ya da eleştirmek hata olur. Çok ayrıntıya girmeden bu oyunlara "FPS" diyerek diğer kategorilerden ayırmak daha basit olur ama ayıpta olur :/
Alıntı

(29-01-2018, Saat: 13:48)Kirlmen demiş ki: Genelde bu "Genre"leri oyunu yapan stüdyo belirliyor ve sunuyor. Örneğin "Activision-Blizzard" Call of Duty çıkartırken Action-Shooter FPS olarak çıkartıyor. Genre dedikleri kategorilerin olayı şöyle, çok belli başlı kategoriler var. Action, RPG, Strateji, Advanture(macera). Bunların üzerinden yürünüyor genelde. Çok fazla kategori var.  Fallout Post-Apocalyptic RPG olarak geçiyor. "Post apocalyptic" oyunun teması iken "RPG" oyunun yerleştiği kategori oluyor Big Grin Action FPS Shooter olması veya Action Advanture olması oyunu tamamen değiştirir. 3 Aynı kategoride  (FPS Shooter) oyun Call of Duty ve CS:GO çok benzerken Battlefield da aynı kategoride olmasına rağmen tamamen farklı yapıda oyunlar aslında. Aynı şekilde oynamak, incelemek ya da eleştirmek hata olur. Çok ayrıntıya girmeden bu oyunlara "FPS" diyerek diğer kategorilerden ayırmak daha basit olur ama ayıpta olur :/

Yarı Buçuk Anladım Anlatmaya Çalıştığın İçin Teşekkür Ederim. Smile
Alıntı

Anlamadığın bir şey olursa konu hakkında sorabilirsin. Ek olarak bir bakışta oyunun RPG, Action vs olmasını anlamak ayırt etmek zor. Bakmak gerekiyor googledan anlamak için. Örn: Warcraft genre tarzında ararsan bulabilirsin.
Alıntı

zorunlu kategori diye bi' şey yok. oyunu kategorisi bu olsun veya bu oyunun kategorisi bu olsun diye çıkarmıyorlar. kategoriyi takıntı haline getirme.

mesela ben Dandik diye adlandırdığım bi' oyun kategorisi yapabilirim.

örneğin savaş oyunu yapmış olayım. bak oyunu yaparken bile kafamdan uydurdum. buna kimisi savaş der kimisi aksiyon der.
neyse savaş oyunu yaptım ama bu oyun cs:go tarzında birinci bakıştan oynanıyorsa bu oyun kategorisine fps derim. neden bunu derim? diğer oyunlardan ayırmak için. beyler ben savaş oyunu yaptımda bu oyun fps özelliğinde diye belirtirim. veyahut beyler ben savaş oyunu yaptım ama bunu mobil için yaptım. veya beyler savaş oyunu yaptım ama bu aslında savaş simülatörü. yani uçaklar muçaklar koydum içine kendi savaşınızı kendiniz şey yapacaksınız falan filan.
Alıntı

(01-02-2018, Saat: 17:47)relre demiş ki: zorunlu kategori diye bi' şey yok. oyunu kategorisi bu olsun veya bu oyunun kategorisi bu olsun diye çıkarmıyorlar. kategoriyi takıntı haline getirme.

mesela ben Dandik diye adlandırdığım bi' oyun kategorisi yapabilirim.

örneğin savaş oyunu yapmış olayım. bak oyunu yaparken bile kafamdan uydurdum. buna kimisi savaş der kimisi aksiyon der.
neyse savaş oyunu yaptım ama bu oyun cs:go tarzında birinci bakıştan oynanıyorsa bu oyun kategorisine fps derim. neden bunu derim? diğer oyunlardan ayırmak için. beyler ben savaş oyunu yaptımda bu oyun fps özelliğinde diye belirtirim. veyahut beyler ben savaş oyunu yaptım ama bunu mobil için yaptım. veya beyler savaş oyunu yaptım ama bu aslında savaş simülatörü. yani uçaklar muçaklar koydum içine kendi savaşınızı kendiniz şey yapacaksınız falan filan.

Kirlmen Anlatdığında Biraz Anlamıştım Ama Okan Abinin Çok Açıklayıcı Olmuş Cidden Anladım Teşekkürler Smile
Alıntı