Merhaba, hala wasdzone forumuna kayıt olmadın mı? Kayıt ol  


Counter-Strike: Global Offensive Dust2 Rehberi

Reklam/Sponsor


#1
Star 

Counter-Strike: Global Offensive’de Dust2 oldukça popüler bir haritadır. Öyle ki, basit eğlence modunda bir oyuna katıldığınızda %70 ihtimalle Dust2 oynanan bir oyuna giriş yaparsınız. Hal böyle olunca, bizlerde Dust 2 haritasının ipuçlarını ve püf noktalarını bildiren bir rehber hazırlayalım dedik. Rehberimize CS:GO ile ilgili genel bilgileri de ekledik. Dust2 oldukça dengeli bir haritadır. Her iki takımda bulunmanın da kendine göre oldukça iyi şekilde dengelenmiş avantajları ve dezavantagları vardır. Bunlardan yazımızda bahsedeceğiz. Öncesinde, haritaya ve haritadaki bölgelerin isimlerine bir göz atalım:

Dust 2 Haritası Bölge İsimleri

Froosh isimli oyuncu tarafından hazırlanan bu harita, Dust2’deki bütün bölgelerin isimlerini çok iyi bir şekilde öğretiyor.


[Resim: dust-2-harita-isimleri.jpg]

Terörist Takımında Oynarken


Terörist takımının dust2 haritasında sahip oldukları en büyük avantajlardan biri oyun başladığı anda mid adı verilen orta bölgenin kontrolünü sağlayabilmeleridir. CT takımı ortadaki kapıyı sislemez ise, Terörist takımı kaç kişinin B bomba alanına doğru gittiğini görebilir, hatta biraz da şansları varsa AWP ile çok erken bir frag alabilirler. Terörist takımı genel olarak 2 oyuncusu B tünellerine gönderir, 1 oyuncusunu T doğma alanında (T SPAWN) bırakır ve bu kişi mid bölgesini gözler. Diğer oyunculardan biri Long A bölgesine çıkan kapıları gözlerken, diğeri ise Catwalk bölümünden ilerler.

Tüneller

[Resim: 013-csgo-map-layout-20.jpg]

Terörst takımı her zaman tünele CT takımından daha önce gelir ve alt tünel ve B bölgesinden gelen bir baskıyı önlemek takımlarına oldukça yararlı olabilir. Tünele girdikten sonra, yeterince cesur hissediyorsanız yavaşça B bölgesine doğru bakabilirsiniz. Ya da A bölgesine doğru hareketlenen takım arkadaşlarınızın çıkartacağı gürültüyü duyan CT’lerin B bölgesini boş bırakarak A’ya doğru hareketlenmesini bekleyebilirsiniz. Lower Tunel denilen alt tünel kısmına bakan oyuncu, yavaşça Mid bölgesini de gözleyebilir, ve hatta mid bölgesini gözleyen oyuncu oralarda dolaşan bir AWP yada diğer CT oyuncusu farkederse, Lower Tunel’deki arkadaşını uyarabilir ve birlikte bir frag alabilirler.

T doğma noktası / Mid

[Resim: latest?cb=20140620005904]

Oyunun başlarında, yani henüz uzun menzilli silahlar alabilecek parayı toplayamadığınızda, orta bölgeye bakan bir oyuncuyu geride bırakmak çokta önemli değildir. Tur başladıktan sonra beklemek, B’ye giden CT sayısını saymak en önemli şeylerden biridir. Eğer bir Scout, AWP ya da SG silahı alabildiyseniz, bir süre daha Mid bölgesini gözleyebilir hatta şansınız varsa bir kaç frag alabilirsiniz. Bir süre sonra takımınızı uzun menzilli silahınızla desteklemek istediğiniz alana doğru hareketlenebilirsiniz. Oyuncular genellikle mid’e doğru koşup ordan Cat üzerinden devam eder, ya da direk olarak Long A bölgesine hareket ederler.

Long A

[Resim: dust2-long-aggressive.jpg]

Sisleri ve flaş bombalarını kullanarak tüm takımızla birlikte Long A bölümünden ilerleyebilirsiniz. Fakat bunu yalnız başınıza yapacaksanız oldukça dikkatli olmanız gerekmekte, çünkü Long A bölümü, neredeyse herşeyin CT takımının lehine olduğu bir yer. CT oyuncuları ilk kapının sol bölümüne, tuğlaların ordaki mavi varilin arkasına ve tabiki pit de denen çukura saklanabilirler. Eğer Long A’dan tek başınıza ilerliyorsanız bu noktaları mutlaka ama mutlaka kontrol etmelisiniz. Fakat bir çok CT oyuncusu, sizi direk olarak çıkmanız konusunda yemlerken köşedeki duvarın orda uzun menzilli silahları ile bekliyor olacaklardır. Bir şekilde flaş kullanarak çıktığınızı varsayalım, bu seferde arabanın ordaki köşede saklanan bir CT tarafından öldürülebilirsiniz. Tabii ki, A bomba bölgesinden Long A’yı gözleyen CT oyuncuları da olabilir. Yani söylediğimiz gibi, Long A, neredeyse herşeyin CT takımının lehine olduğu bir bölge. Burada oynarken çok dikkatli olmanız gerekiyor. Bir şekilde bu engelleri aştıktan sonra CT doğma bölgesine bakan köprü altını sisle kapatmanızı öneririz, ardından bakacağınız ilk yer short kısmı ve catwalk olmalıdır.

Counter-Terorist Takımında Oynarken

Bir çok profesyonel CT takımı 2 kişi B ve 3 kişi de A bölgesine gitmek üzere ayrılır. CT takımı hemen Long A, catwalk bölgesinin yarısı ve B bomba alanının kontrolünü alacaktır.

B Bomba Alanı

[Resim: 64CCC9FAC3B2294B270D7F566478E9AE363DD445]

Terörist takımının sizden kaç kişinin B bölgesine doğru hareketlendiğini görmesine izin vermemek iyi bir başlangıç olabilir. Özellikle ileri turlarda dürbünlü tüfekleri ile sizi gözlememeleri için mid kapılarının önüne sis atmak mantıklı bir harekettir. B bomba alanına girdikten sonra alanın arka kısmından, pencereden, arabadan ve tünel kapısının yanındaki kutuların üzerine çıkarak alanı savunabilirsiniz. Ayrıca bir kişiyi geride bırakarak catwalk’dan geçen Teröristleri gözlemesini sağlayabilirsiniz. Kafaları çok açık şekilde gözükeceğinden ordan basit fragler almanız da mümkün.

Catwalk

[Resim: maxresdefault.jpg]

A bomba alanını Catwalk üzerinden savunurken, düşmanı onlar sizi görmeden önce görebileceğiniz bir takım saklanma alanları bulunmaktadır. Kısa merdivenlerin yanına çömebilir, köşedeki sepetlerin arkasına geçebilir ya da direk olarak mid e çıkabilirsiniz. Eğer güvenli bir oyun ortaya koymak, ama yine de Catwalk’u gözlemek istiyorsanız, A bomba alanındaki kutuların arkasından o bölgeye doğru bakabilir, çok rahat kafadan vuruşlara imza atabilirsiniz. Bir diğer taktik ise AWP ile catwalk’u bomba alanının en arkasından, ya da “Basılan” adı verilen haritada goose ismiyle gözüken bölgeden gözlemektir. Bu şekilde hem catwalk, hem de Long A bölgelerini gözleyebilirsiniz.

Long A


[Resim: maxresdefault.jpg]
Daha önce söylediğimiz gibi, CT takımı Long A üzerinde Teröristlere göre çok büyük bir kontrol gücünün sahibidir. Yanan arabanın yanındaki köşede saklanmak, çukura girip geçecek Teröristleri beklemek, çukurun oradaki kutunun üzerine çıkmak gibi yapabileceğiniz bir çok oyun vardır.
Alıntı

#2

okudum artık global olabilrim
Alıntı

#3

(04-11-2016, Saat: 23:10)DeatChester demiş ki: okudum artık global olabilrim

beni de boostla koca yürekli cafer reis Big Grin
Alıntı


Benzer Konular...
18-11-2016, Saat: 23:11
Son Mesaj: PrinceofKnights
CSGO Bahis Rehberi konuyu başlatan PrinceofKnights
0 Cevap - 3,052 Okunma
09-11-2016, Saat: 23:30
Son Mesaj: PrinceofKnights
04-11-2016, Saat: 22:55
Son Mesaj: PrinceofKnights
CS: GO Aim Rehberi konuyu başlatan PrinceofKnights
0 Cevap - 2,168 Okunma
29-10-2016, Saat: 21:57
Son Mesaj: PrinceofKnights
Dust2 değil konuyu başlatan Steven
0 Cevap - 1,916 Okunma
13-09-2016, Saat: 13:58
Son Mesaj: StevenBu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar):
1 Ziyaretçi