Merhaba, hala wasdzone forumuna kayıt olmadın mı? Kayıt ol  


Hangi İnterneti Seçicem diyenler için

Reklam/Sponsor


#1

 Geçenlerde hangi interneti seçmeliyim diye bir konu vardı bende onun için size bunu buldum ve eklemek istedim 
iyi okumalar Smile

Hangi ADSL
Dialup “çevirmeli bağlantı” ile başlayan internet serüveni artık pek çok yerde artık “geniş bant internet erişim” seçenekleri ile devam ediyor. Bizim daha çok bildiğimiz ADSL hizmetidir. Geniş bant bağlantı denince Ülkemizde çok çeşitli alternatifle mevcut. Bunlar ADSL, ADSL2+, VDSL2, Kablo internet, Fiber internet, 3G olabiliyor. Bu geniş band bağlantılarda seçim kriterimiz ihtiyaçlarımız ve bu bağlantı için aylık olarak ödeyeceğimiz para olacaktır. Başka bir durum yaşadığımız yerde bu hizmetleri sağlayacak internet servis sağlayıcıların altyapı çalışmasını tamamlamış olmalarıdır. Malasef ülkemizin her yerinde sözü geçen bu geniş band bağlantı hizmetlerini almamız mümkün değil. ISS internet servis sağlayıcı firmalar öncelikle nüfusun fazla olduğu büyük şehirlerden başlayarak bu alt yapıyı oluşturmakta, bu ISS web sayfalarından telefon numaranızı girerek yaşadığınız bölğede ne tür bir hizmet alabileceğinizi ögrenebilirsiniz. Yine bazılarından bu tür hizmetler için ön talepte bulunabilirsiniz.
Ülkemizde internet kullanıcılarının %80’i ADSL geniş band bağlantısını kullanıyor. Türk Telekom tarafından ADSL altyapısı, TTNET partneri ve diğer İSS hizmeti veren firmalara kiralanıyor. Bu durum ADSL için tercihimiz için firmaların bize sunduğu kampanyalar, modem hediyeleri, ücretsiz e-posta adresi, yedekleme hizmetleri, uygun fiyatlarda güvenlik ve eğitim paketleri, ekonomik telefon görüşme hizmetleri gibi faktörler önem taşıyor. ISSfirmaları ADSL hizmeti için bu gibi farklı alternetif hizmetlerinide pakete dahil edip müşteri portföylerini arttırmaya çalışıyorlar. 1Mbps baglantı demek bizim saniyede 128 kilo byte data indirebileceğimiz anlamındadır. Pratikte bu değerlerimiz santral alt yapısı ve buraya uzaklık, kablo kalitesi, ortam şartları gibi faktörlerde göz önüne alındığında %30 lara varan performans kaybı yaşanabilmektedir. 4 veya 8 Mbps gibi hızlar internete surf, e-posta hizmetleri video izleme veya müzik indirmek için yeterlidir. Bu işten geçimini sağlayan profesyonel kullanıcılar veya kurumsal firmalar için bu hızların üstlerinde aboneliklerin alınmasın fayda var.
ADSL tükçesi Asimetrik Sayısal Abone Hattı olan kelimerin baş harflerinden oluşmaktadır. ADSL2+ hizmeti ADSL’in geliştirilmiş bir versiyonu olup, 16 Mbps hızı desteklemektedir. ADSL2+ hizmeti, bununla uyumlu bir modeme ihtiyaç duymaktadır.
Kablo internet sadece kablo tv kullanıcılarına sunulan bir hizmettir. Ülkemizde Türksat Kablo TV tarafından arz edilen bu hizmet UYDUNET adıyla lanse ediliyor. 20 Mbps hızlarına kadar çıkabilen bu hizmetin avantajı santrale hizmeti aldığınız nokta arasındaki mesafeden bağımsız olarak, bağlantı hızınında herhangi bir perfomansı kaybı yaşamıyorsunuz. Kablo Tv ye Uydunet ‘le birlikte abone olmakda eğer yaşadığınız yerde böyle bir Kablo TValtyapı varsa oldukça mantıklı olacaktır.
Yazımın sonunda ISS ve desteklediği geniş bant hizmetleri artı ilgili sitelerinin yer aldığı tablo üzerinden güncel kampanya detaylarına bakmanızda fayda var.AKK (Aylık kullanım kotası) , AKN (Adil kullanım noktası) , kullandığın kadar öde veya limitsiz gibi kota kullanıma sahip, farklı hızlarda abonelik paketlerinden birini seçenebilirsiniz.
Fiber İnternet diğer hizmetlerden farklı olarak veri, ışık modülasyonu ile cam bir kablo üzerinden taşınmaktadır. VDSL2 teknolojisi üzerinden verilen bu hizmetin alt yapı yatırımları çok fazla değil ve fiyatlar ise biraz pahalı. Ancak hızınız 1000 Mbps ye kadar varabiliyor. Bu hizmettede santralden uzaklaştıkça hız kayıpları yaşabilirsiniz. Yarım kilometrede 100 Mbps hızınız, bir kilometrede yarıya düşebiliyor. VDSL2 de bu yapıyıdestekleyen bir modeme ihtiyaç duyuyor. Download (indirme) hızı 100 Mbps ye varırken, upload (gönderim) hızları 5 Mps olabilmektedir.
Fiber İnternet için 16, 32, 50, 100 Mbps TTNET paketleri; 20, 50, 100 Mbps ve 1000 Mbps internet bağlantı paketleri Turkcell- Superonline için mevcut olup, ayrıntılara ilgili sitelerden inceleyebilirsiniz. 1000 Mbps ile teorik olarak 4.7G Byte bir DVD dosyasını 38sn de indirebilirken, bu 100Mbps baglantı hızında bu 6dk civarına çıkıyor.
3G düşük kota, değişken bağlantı hızları ve yakınızda bir 3G baz istasyonuna ihtiyaç duyan kablosuz mobil geniş bant hizmeti olarak tanımlanabilir. Mobil Servis sağlayıcıların ülkemizde 3G için büyük yatırımlar yaptığı malum. USB bellek boyutlarında içinde SIM kart bulunan modemler aracılıyla 3G baz istasyonuna bağlanıp, internete girebilirsiniz. Bu bağlantıyı sağlayan SIM aslında ISS ‘dan satın aldığınız veri hattıdır. Eğer kullandığınız PC veya notebook SIM yuvasına sahip ise sadece bu veri hattını satın almanız yeterli olacaktır. Bu hattı birden fazla cihaz arasında paylaştırmak için hattınızı satın alırken, 3G baglantınızı paylaştırmanızı sağlayan donanımlarda almanız gerekecektir. Teorikte 56 Mps download1 ile 5 Mps arasında upload hızlarını destekleyen HSPA+ standardını kullanan 3G teknolojisi, pratikte hız kayıpları yaşatabilir. 3G alt yapısı olmayan noktalarda EDGE yapısını kullanacaksınız bu durumda da hızınız 240 Kbps civarında olacaktır.  
Ev kullanıcıları için ADSL veya ADSL2+ bence en ekonomik ve ideal çözüm olacaktır. Eğer mobil bir kullanıcı iseniz 3G kullanmak bir avantajdır. Turkcell, Avea, Vodafone ve TTNET 3G paketlerinden birini inceleyip, satın alabilirsiniz.
[img=294x0]http://teknorapor.com/wp-content/uploads/2012/01/speedtestnet.png[/img]
Bu arada http://www.speedtest.net/ adresinden veya ttnet kullanıcı iseniz http://hiztesti.ttnet.com.tr/adresinden download ve upload hızlarınızı kontrol edebilirsiniz.
ADSL veya [b]ADSL2+   Hizmeti[/b]
Web sitesi
TTNET ADSL
www.ttnet.com.tr
Smile ADSL    
www.smileadsl.com
Turkcell Superonline
www.superonline.net
TurkNet ADSL
adsl.turk.net
Doping ADSL    
www.doping.com.tr
BiRi ADSL      
www.biri.com.tr
Kablo Internet Hizmeti  
Turksat Uydunet    
 www.turksatkablo.com.tr
3G Hizmeti

Turkcell    
www.turkcell.com.tr
Vodafone      
www.vodafone.com.tr
Avea
www.avea.com.tr
TTNET      
www.ttnet.com.tr
Fiber   Internet Hizmeti  
Turkcell Superonline    
www.superonline.net
TTNET FiberNET      
www.ttnet.com.tr


Not : Alıntıdır Sizin için buluyorum emeğe Saygı pls 
Alıntı

#2

Superonline wins der geçerim. (tabi fibernetseniz)
Alıntı


Benzer Konular...
04-08-2020, Saat: 19:51
Son Mesaj: RoyaFlex
korumalar icin !pmute? konuyu başlatan EzKuzi
5 Cevap - 3,442 Okunma
08-11-2017, Saat: 14:19
Son Mesaj: AirCrack-NG
JB Komutculari icin kolaylik konuyu başlatan EzKuzi
1 Cevap - 1,878 Okunma
31-10-2017, Saat: 16:52
Son Mesaj: AirCrack-NG
Cuma İçin Camiyediz :) konuyu başlatan FLASH
10 Cevap - 6,394 Okunma
21-05-2017, Saat: 01:36
Son Mesaj: Positive
Kredi kasılması İçin öneri konuyu başlatan FLASH
7 Cevap - 5,133 Okunma
09-04-2017, Saat: 03:01
Son Mesaj: Deagle MasterBu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar):
1 Ziyaretçi